ABC Soczewki
ABC Soczewki
Strona główna

Soczewki kontaktowe a koronawirus

     Ostatnie tygodnie minęły pod znakiem koronawirusa. Przenosi się on głównie drogą kropelkową, gdy druga osoba kaszle, bądź kicha. Wirusem możemy się także zarazić dotykając przedmioty skażone wirusem.

Czy noszenie soczewek kontaktowych podczas rozprzestrzeniania się koronawirusa jest bezpieczne? Jakie środki ostrożności powinni zachować użytkownicy soczewek w czasie epidemii? 

NIE TRZEBA REZYGNOWAĆ Z SOCZEWEK

     Eksperci uspokajają i zapewniają, że noszenie soczewek jest bezpieczną i skuteczną metodą korekcji wad wzroku, jeśli tylko dostosujemy się do zasad higieny i użytkowania, a najlepiej, gdy przestawimy się na soczewki jednodniowe.

     Zalecenia dotyczące nie dotykania rękami twarzy, nie oznaczają, że musimy z soczewek kontaktowych rezygnować całkowicie. Po prostu dbajmy jeszcze bardziej o higienę rąk, a jeśli nadal, pomimo odpowiedniej higieny odczuwamy jakiekolwiek obawy, skorzystajmy z soczewek jednodniowych. To sprawi, że jeszcze bardziej minimalizujemy potencjalne ryzyko posiadania niewystarczająco sterylnych soczewek.

  • Przede wszystkim każdą czynność związaną z soczewkami kontaktowymi (m.in. zakładanie, zdejmowanie i czyszczenie) powinno poprzedzić dokładne umycie rąk przy użyciu wody i mydła oraz ich wysuszenie najlepiej za pomocą jednorazowych ręczników papierowych.
  • Jednodniowe soczewki kontaktowe pod koniec każdego dnia trzeba zdjąć i wyrzucić.
  • Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne) należy codziennie poddawać dezynfekcji specjalnie do tego przeznaczonym płynem.
  • Przechowujmy soczewki w higienicznych warunkach, czyli w czystym pojemniku do soczewek wypełnionym płynem wielofunkcyjnym. 
  • Nie korzystaj z płynu do pielęgnacji soczewek po jego terminie przydatności. 
  • Wymieniaj regularnie pojemnik na soczewki kontaktowe (co najmniej co 60 dni). 
  • Zadbaj o zapasy soczewek kontaktowych.