ABC Soczewki
ABC Soczewki
Strona główna

Powłoka antyrefleksyjna i inne

 

     Tutaj dowiesz się, czym jest powłoka antyrefleksyjna, oleofobowa czy hydrofobowa? Sprawdź czy potrzebujesz tej czy innej powłoki na swoich soczewkach okularowych.

Po kolei umówimy:

  • powłokę antyrefleksyjną,
  • powłokę oleofobową,
  • powłoka hydrofobowa,
  • powłokę antyelektrostatyczną,
  • powłokę bluecontrol,
  • powłokę UV,
  • powłokę dla kierowców

POWŁOKA ANTYREFLEKSYJNA

     Powłoka antyrefleksyjna (AR) wpisuje się obecnie w standard budowy szkieł okularowych. Jest pożądana przez absolutną większość użytkowników okularów, tych doświadczonych oraz tych, co wkraczają w świat okularów korekcyjnych.

     Powłoka antyrefleksyjna (AR) została wynaleziona około 40 lat temu, jednak dopiero od niedawna staje się bardzo popularna ze względu na jej walory użyteczne dla osób pracujących w okularach korekcyjnych przy komputerze.

     Głównym zadaniem powłoki AR jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków) powstających na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Światło, które przechodzi przez ośrodki o różnych współczynnikach załamania – powietrze i materiał soczewki - odbija się jedynie częściowo. Efektem tego są właśnie refleksy świetlne (odblaski). W soczewce okularowej zjawisko to podwaja się, gdyż mamy do czynienia z dwiema powierzchniami soczewki – zewnętrzną i wewnętrzną. 

lens-coat-glare-1200x630.png

     Na obu powierzchniach soczewki mogą powstawać złudne obrazy np. mgiełki a w przypadku osób pracujących przed komputerem odbicie ekranu na zewnętrznej oraz własnego oka na wewnętrznej powierzchni soczewki. Prowadzi to do szybszego zmęczenia oczu, ponieważ nasz mózg wyeliminuje te zakłócenia, ale dzieje się to kosztem wzmożonego wysiłku układu wzrokowego.   

     Z punktu widzenia obserwatora powłoka antyrefleksyjna zauważalna jest na pierwszy rzut oka. Kiedy patrzymy na założone przez kogoś okulary, szkła pozbawione powłoki odbijają światło z otoczenia i miejscami wyglądają jak lustro, co czasem uniemożliwia dokładne przyjrzenie się źrenicom. W szkłach z antyrefleksem zjawisko to nie występuje. Nie widać żadnych odbić otoczenia, a oczy są zawsze nieprzesłonięte.

     Z perspektywy osoby noszącej okulary zawsze mamy pełny i niezmącony obraz, nie oślepiają nas żadne odbicia światła. Właściwie obraz widziany przez szkła z powłoką antyrefleksyjną nie różni się od tego, który doświadczamy bez szkieł korekcyjnych, natomiast bez powłoki antyrefleksyjnej oczy stale muszą się zmagać z dodatkowymi, sztucznymi refleksami światła.

     Jak poznać powłokę antyrefleksyjną? - To taka zielonkawa poświata widziana na soczewce pod pewnym kątem. Może ona również mieć kolor zielonkawo-niebieski, niebieski, wrzosowy, wrzosowy, złoty.

Czy zdecydować się na powłokę antyrefleksyjną (AR)?

Tak! Bez wątpienia tak! Antyrefleks w dzisiejszych czasach to nie dodatek, ale standard w okulistyce!

W dużym skrócie:

Okulary z powłoką antyrefleksyjną cechuje:

  • brak „mroczków”, „duszków” i innych zjawisk optycznych występujących na okularach pozbawionych powłoki,
  • brak widocznych odbić na szkłach zarówno przedmiotów leżących przed nimi, jak i za nimi - szczególnie ważne, gdy pracujemy przy sztucznym świetle lub prowadzimy samochód.
  • brak refleksów przysłaniających oczy, co może mieć znaczenie w kontaktach interpersonalnych,
  • wyraźniejszy obraz w porównaniu do szkieł bez powłoki – przez soczewkę bez AR światło przechodzi tylko w ok. 87%, a przez soczewkę z AR aż w ok. 99%,
  • mniejsza podatność oczu na zmęczenie, 
  • zwiększenie trwałości szkieł, gdyż powłoka je dodatkowo utwardza,
  • ochrona przed zarysowaniami szkieł – powłoka antyrefleksyjna je przed tym chroni,
  • możliwość zamówienia jej wraz z dodatkowymi powłokami, które omówimy w dalszej części.

     Uzyskana dzięki powłoce AR wysoka przejrzystość soczewki powoduje, że jest na niej widoczna każda odrobina kurzu czy brudu. Można odnieść wrażenie, że "szybciej się brudzą", co jest nieprawdą. Najlepiej to wytłumaczyć na przykładzie koszuli białej i ciemnej. Na białej koszuli brud jest od razu widoczny, a na ciemnej nie. Jednakże brudna jest tak samo jedna, jak i druga koszula. Tak samo jest z soczewkami z powłoką AR i bez niej. W związku z powyższym producenci łączą powłokę AR z innymi powłokami uszlachetniającymi.

     Trzeba pamiętać, że powłoka antyrefleksyjna tylko wtedy jest skuteczna, gdy soczewka jest czysta, zatem należy ją dość często czyścić. O tym, jak prawidłowo czyścić i przechowywać okulary, dowiesz się TUTAJ.


POWŁOKA OLEOFOBOWA

     Powłoka oleofobowa zwana również powłoką śliską to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie okularów w czystości. Sprawia ona, że kurz, a nawet tłuszcz czy zabrudzenia mniej przylegają do soczewek okularowych. Powłoka chroni soczewki przed zabrudzeniami tworzonymi przez drobinki tłuszczu. Mowa tutaj np. o śladach palców albo nadmiarze sebum tworzonym przez cerę i często osadzającym się na szkłach okularów.

     Jeśli wiesz, że utrzymanie okularów w czystości stanowi dla Ciebie wyzwanie i masz wrażenie ciągle brudnych okularów to powłoka oleofobowa jest właśnie dla Ciebie! Dużo łatwiej będzie Ci utrzymać je w czystości. 

20131121141938_image-217667-hires.jpeg


POWŁOKA HYDROFOBOWA

     Często i długo zaparowane szkła? Częste eksponowanie na deszcz, denerwujące krople a później zaschnięte zacieki?

     Zapobiegniesz temu, wzbogacając swoje okulary o powłokę hydrofobową. Wygładza ona powierzchnię soczewek, dzięki czemu woda nie osiada na nich i nie rozmazuje się, a skupia w kropelki, które od razu się ześlizgują. Takie soczewki szybciej odparowują i są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. 


POWŁOKA ANTYELEKTROSTATYCZNA

     Najlepsze efekty "zdrowotne" daje połączenie powłoki antyrefleksyjnej (AR) z powłoką antyelektrostatyczną. Dzięki powłoce antyelektrostatycznej soczewka okularowa nie elektryzuje się i do minimum zostaje ograniczone przyciąganie kurzu, co jest bardzo istotne zwłaszcza wtedy, kiedy używasz monitora komputera. Soczewka elektryzuje się nie tylko w związku z obecnością promieniowania elektromagnetycznego, ale również podczas zwykłego czyszczenia jej przez pocieranie szmatką. 

No Dust[1]_thumb.jpeg

     Powłoka ta jest rekomendowana przez lekarzy okulistów do pracy przy komputerze w szczególności alergikom. Zapobiega gromadzeniu się wokół oczu cząstek kurzu (nośników alergenów) i ich przyleganiu do powierzchni soczewki. W efekcie przeciwdziała nadmiernemu wysychaniu filmu łzowego, co wpływa na lepszy komfort nawet podczas długotrwałej pracy.


POWŁOKA typu BLUE CONTROL

     Blue Control, Blue Care, Blue Protect, Prevenzia, Digital Comfort... Nie zależnie od nadanej im nazwy handlowej od producentów soczewek - wszystkie te powłoki mają jeden cel.. Jaki?...

     Codziennie nasze oczy wystawiane są na działanie tak zwanego „światła widzialnego o wysokiej energii”, znanego również jako światło niebieskie. Ten rodzaj światła emitowany jest przez słońce, energooszczędne oświetlenie, jak również wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe, takie jak smartfony, tablety i monitory LCD/LED.

_2019_crizal-mobile-prevencia_640x534.jpeg

     Chociaż niebieskie światło samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym, nadmierna jego ilość może mieć negatywny wpływ na człowieka, powodując suchość, zmęczenie i podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, a nawet bezsenność.

     Powłoka typu blue control neutralizuje niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, zapobiegając jednocześnie powstawaniu powyższych objawów i oferując komfortowe, zrelaksowane i kontrastowe widzenie oraz bardziej naturalną percepcję kolorów.

     Więcej na temat okularów do komputera dowiesz się TUTAJ.

 "To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą."


POWŁOKA UV

     Powłoki antyrefleksyjne z technologią UV chronią wzrok użytkownika okularów przed promieniowaniem UV padającym z przodu, tyłu i z boku na wewnętrzną powierzchnię soczewki. W połączeniu z materiałem, z którego wykonane są soczewki, powłoka UV daje 100% ochronę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych. Tak skuteczna ochrona zapobiega starzeniu się oczu, uszkodzeniom oczu oraz chroni przed zaburzeniami wzroku i chorobami oczu, powodowanymi ekspozycją na UV.

iStock_71914771_SMALL.jpeg

     Jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu np. podczas pracy czy wypoczynku lub twoje oczy są po prostu narażone na długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne - ten rodzaj powłoki jest dla Ciebie. Są również polecane dla dzieci i młodzieży, pacjentów pozbawionych soczewki ocznej, pacjentów z cienką rogówką, (np. po laserowej korekcji wzroku) czy pacjentów przyjmujących leki fotouczulające.


POWŁOKA dla KIEROWCÓW

      EnRoute, Streetlife, DriveSafe, EyeDrive, DriveWear... wszystkie te nazwy handlowe soczewek zostały zaprojektowane z myślą o kierowcach. Pozwalają ograniczyć wysiłek układu wzrokowego i zapewniają komfortowe widzenie podczas prowadzenia samochodu.

know-eyezen-infographic2.jpeg

     Specjalne filtry dla kierowców w połączeniu z konstrukcją korekcyjną zapewniają:

  • znaczne ograniczenie efektu olśnienia przez światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka,
  • poprawę kontrastu i jakości widzenia przy słabym oświetleniu, we mgle i w deszczu,
  • wyraźne i komfortowe widzenie na dalsze odległości, w lusterkach, a także deskę rozdzielczą,
  • szybkie i płynne przenoszenie wzroku na różne odległości.

     Więcej na temat okularów dla kierowców dowiesz się TUTAJ.

 "To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą."