ABC Soczewki
ABC Soczewki
Strona główna

Soczewki pocieniane i asferyczne

7.jpeg

     

     Użytkownicy okularów chcą, aby ich okulary były wykonane z jak najcieńszych, najmniej widocznych soczewek. Z drugiej jednak strony, aby soczewka okularowa była bezpieczna w codziennym użytkowaniu i zgodna pod tym względem z wymaganiami normy ISO, ma zdefiniowane (w zależności od materiału) minimalne wartości grubości centralnej i brzegowej. Wszystkie soczewki, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, mają tak dobrane grubości, aby jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i możliwie największą estetykę okularów. Z tego względu grubości soczewek nie można redukować bez ograniczeń. 

     W języku potocznym indeks materiału soczewki okularowej określany jest stopniem pocienienia. Im wyższy wybierzemy indeks, tym soczewki będą bardziej estetyczne (cieńsze i lżejsze). Indeks oznacza współczynnik załamania światła materiału, z którego wykonana została soczewka okularowa. Podstawowymi materiałami stosowanymi do produkcji są tworzywa sztuczne i szkła o współczynniku załamania światła bliskim wartości 1,5. Mianem soczewek indeksowych określa się w optyce okularowej soczewki o współczynniku załamania światłą większym od wartości 1,52.

Dla kogo soczewki pocieniane?

     Soczewki pocieniane poleca się osobom, których moce w okularach przewyższają pewną moc. W minusie to najczęściej -3,0 dpt, w plusie +3,0. Zależne jest to jednak od wielu aspektów np. rozstawu źrenic czy wyboru rodzaju oprawy.

     Zakład Optyczny Siejka zawsze służy pomocą przy doborze odpowiednich soczewek. Często wykonujemy optymalizację soczewek do wybranej oprawki i pokazujemy jaki parametr będzie miał największy wpływ na estetykę okularów przy danej recepcie. Usługa taka jest dostępna przy zamówieniu każdych soczewek. Jest ona bezpłatna, ale czasochłonna. Warto poświęcić troszkę więcej czasu na odpowiedni wybór nie tylko oprawki, ale również soczewek. Wprawdzie zwykle to oprawki kreują nasz image, to jednak nie szata zdobi człowieka. Soczewki są równie ważne - to one powodują, że świat staje się dla nas wyraźniejszy i piękniejszy. Odpowiedni wybór soczewek sprawi, że użytkownik będzie cieszył się ostrzejszym widzeniem i lepszym komfortem użytkowania okularów. 

Soczewki asferyczne

     Szkła asferyczne przeznaczone są dla osób, które posiadają większą wadę wzroku i chcą, by ich soczewki w okularach wyglądały łądniej, czyli były cieńsze i płaskie - jest ona dużo cieńsza na bokach, a przez to prezentuje się zdecydowanie bardziej estetycznie.W porównaniu z tradycyjną soczewką sferyczną mają znacznie mniej zakrzywioną płaszczyznę. Dzięki ich zaawansowanej konstrukcji obszar, w którym obraz nie ulega zniekształceniu, jest dużo większy, co daje zdecydowanie lepszy komfort widzenia. Konstrukcja soczewki powoduje także, że taka soczewka znajduje się bliżej oczu, przez co zmniejszony jest w niewielkim stopniu efekt lupy, czyli nasze oczy dla naszego rozmówcy wydają się w swojej wielkości bardziej naturalne.

     Osoby noszące okulary do korekcji nadwzroczności w soczewkach sferycznych mają bardzo duże oczy, a osoby noszące „minusy” mają bardzo małe oczka, co szczególnie rzuca się w oczy przy dużych wadach wzroku. W soczewkach asferycznych zniekształcenia te ulegają znacznemu zmniejszeniu.

     Soczewki asferyczne występują z reguły w połączeniu z indeksem, czyli stopniem pocienienia soczewki. Dodatkowo muszą być pokryte powłoką antyrefleksyjną, w przeciwnym razie narazimy się na niedogodności związane z powidokami, czyli efektem widzenia tzw. "mruczków" i "duszków".

     W większości przypadków osoby noszące tradycyjne soczewki sferyczne nie mają problemów z przejściem na soczewki asferyczne. Jedynie osoby noszące wysokie moce dodatnie wymagają krótkiego okresu adaptacyjnego. Pomimo, iż soczewka asferyczna zapewnia lepsze widzenie i jest bardziej estetyczna, osoby o dużych mocach dodatnich mogą być na początku nieznacznie zdezorientowane. Były one przyzwyczajone do faktu, że tradycyjne soczewki okularowe powiększały wszystkie przedmioty nawet do 25% . W szkłach okularowych asferycznych świat widzimy w naturalnych wymiarach, a więc osoby noszące „duże plusy” widzą wszystkie przedmioty mniejsze. Organizm potrzebuje krótkiego czasu, aby się do tych nowych, bardziej naturalnych warunków dostosować.

pol_pl_Soczewki-korekcyjne-Hoya-1-67-Hi-Vision-Longlife-733_2.jpeg

Soczewki podwójnie asferyczne

     Soczewki podwójnie asferyczne, oprócz doskonałego widzenia, gwarantują również najwyższą estetykę. Konstrukcja ta redukuje grubość soczewki do 10% w porównaniu z soczewkami asferycznymi w tym samym indeksie, średnicy i mocy. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu konstrukcji podwójnie asferycznej, efekt powiększenia oczu w soczewkach plusowych i pomniejszenia oczu w soczewkach minusowych jest zminimalizowany.  W soczewkach podwójnie asferycznych pole czystego i wolnego od zniekształceń widzenia jest szersze o ponad 80%.

     Doskonały komfort i szerokie pole widzenia, jak i estetyka sprawiają, że soczewki podwójnie asferyczne są najlepszym dostępnym rozwiązaniem dla Klientów z wysokimi mocami sferycznymi, wysokim astygmatyzmem oraz dla osób noszących soczewki kontaktowe, które muszą lub chcą również chodzić w okularach.

soczewka asferyczna.jpeg