ABC Soczewki
ABC Soczewki
Strona główna

Okulary do komputera

reklama-soczewki-do-komputera.jpeg


     Badania w dziedzinie optyki wykazują szkodliwość dla zdrowia emitowanych przez monitor promieni światła fioletowo-niebieskiego, emitowanego przez urządzenia elektroniczne, takie jak monitory komputerowe, laptopy czy smartfony.

     Jednak w czasie pracy przy monitorze, często codziennej i wielogodzinnej, oko człowieka przez wiele godzin akomoduje na taką samą odległość i mięśnie gałki ocznej (tak samo jak inne mięśnie ciała człowieka) w warunkach tak statecznej pracy, tracą swoją elastyczność, a co za tym idzie i sprawność. Z biegiem czasu człowiek więc stwierdza pogorszenie wzroku. Nie jest ono jednak skutkiem zmian anatomicznych oka, tzn. zmian krzywizny oka, wydłużenia lub skrócenia gałki ocznej, ale wynika z upośledzenia sprawności mięśni oczu. 

     Pacjenci noszący okulary korekcyjne mogą odczuwać pewien dyskomfort pracując dłużej przy komputerze. Jego głównym powodem jest fakt, że wada wzroku jest określana przez okulistów dla dwóch odległości – do dali i do bliży. Żadna z nich nie odpowiada warunkom pracy przy komputerze. Kolejnym powodem dyskomfortu mogą być refleksy i odbicia światła powstające na powierzchni soczewek, a także nieergonomiczna pozycja głowy wywołująca bóle karku, głowy, ramienia i pleców.

     Ponadto podczas pracy przy komputerze mruganie staje się rzadsze, a oczy suche i podrażnione. Dodatkowo może pojawiać się zmęczenie, niezdolność skupiania wzroku, chwilowe zmiany ostrości widzenia, dwojenie, ból oczu, albo wokół oczu, zmiany w kolorowym postrzeganiu.

     Okulary z powłoką do komputera chronią dodatkowo przed toksycznym kurzem, który przylepia się do ekranów lub filtrów, a jest jednym z groźniejszych alergenów wywołujących zapalenie spojówek. Spowodowane tym kurzem długotrwałe alergiczne podrażnienie oczu, a w ostrzejszych stanach opuchnięcie powiek jest objawem szczególnie niebezpieczne dla oczu wpatrującego się w komputer. Dlatego osoba z dobrym wzrokiem również powinna również stosować okulary z powłoką antyrefleksyjną.

     Soczewki w okularach do pracy przy komputerze mają specjalne właściwości zapewniające ostre widzenie monitora, klawiatury oraz przedmiotów w najbliższym otoczeniu. Takie okulary do komputera gwarantują też zdrową, ergonomiczną postawę i naturalne ustawienie głowy.

Dlatego lekarze okuliści zalecają przestrzeganie następujących zasad:

  1. Sprawdzić u specjalisty ostrość widzenia na odpowiednią odległość (wg warunków jakie mamy w pracy).
  2. Jeśli potrzebujemy okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze to muszą one koniecznie posiadać powłoki antyrefleksyjne likwidujące szkodliwe i męczące odbicia światła.
  3. Wskazane są przerwy dla zmniejszenia napięcia mięśni ocznych, np. co godzinę spoglądanie w dal przez okno.

UMÓW SIĘ NA BADANIE WZROKU!
Telefoniczna rezerwacja wizyt: 77 453 14 26